петак, 23. јул 2010.

Монографія "Коломийки" - частина 7

УРОЧИСТІ ЗБОРИ ТОВАРИСТВА - частина 7

Того ж року, невдовзі після реєстрації Товариства, несподівано відійшов у вічність наш парох о. Стефан Пітка. Вирішено скликати Урочисті збори Товариства в приміщенні Міської бібліотеки, а головував пан Петро Ляхович. На цих Зборах, які відбулися 8-го серпня 2003-го року, підкреслено роль і заслуги о. Стефана Пітки у відновленні "Коломийки", одної з його постійних мрій і бажань. Констатовано, що за ним залишилась порожнича, але щоб віддячитися за його внесок треба вкласти ще більше зусиль у роботі Товариства.
На цих зборах були присутні секретар КОС Сремської Мітровиці д-р Ненад Лемаїч, який пообіцяв всю можливу підтримку цієї інституції новозаснованому товариству, з оглядом на його колишні успіхи. З-перед РТВ-М був мр. Жівко Попов, який сказав, що причиниться до афірмації праці Товариства. Присутних привітав і представник Сербсько-українського товариства з Нового Саду Слободан Лазич, другий секретар Посольства України в СЧГ пан Петро Бешта, який теж привітав присутних і пообіцяв всю можливу підтримку Посольства і України українській діаспорі. Він прочитав Вітального листа Українського Посольства і передав подарунок - книжку "Українське народне малярство 13-20 століття".
У вітальному листі Посольства України написано:
"Шановний голово, дорогі учасники Зборів!
Щиро вітаємо Вас, учасників зборів та всіх членів Товариства для плекання української культури "Коломийка" з нагоди реєстрації та початку діяльності організації.
Заснування Товариства в Сремській Митровиці, одному з найважливіших центрів українства в Сербії і Чорногорії, дуже важливе і показовий крок, що демонструє прагнення української спільноти, яка і серед турбот сьогодення не забуває про своє минуле, до гуртування та подальшого розвитку.
Впевнені, що різнобічна та активна діяльність організації допоможе громаді у збереженні багатих традицій і самобутності, кращому задоволенні власних потреб.
Посольство відкрите до співпраці з усіх питань і завжди готове надати підтримку зусиллям та ініціативам громади у справі плекання і реалізації неповторного потенціалу української культури.
Бажаємо Товариству "Коломийка" числених успіхів до здобутків, а українській громаді - злагоди та добробуту.
З повагою та найкращими побажаннями
Колектив Посольства
7 серпня 2003 року

Збори вітали й представники інших товариств та інституцій.
Було розмови і згадок про колишню активність "Коломийки", а у зв'язку з цим і про майбутні завдання. Головуючий Петро Ляхович при цій нагоді підкреслив, що ніхто з членів не повинен забути про внесок о. Стефана Пітки. Він був між першими членами-засновниками, тут на парафії був повних 30 років, був не лише наш парох, але в багато чому і наш ніціональний батько, щирий дорадник, наш учитель і провідник, але на жаль не діждався перших наших успішних кроків у діяльності. Тому ми завжди будемо зберігати пам'ять про нього і його ім'я буде вписане великими буквами між членами нашого Товариства.

ВИЗНАЧНІ ГОСТІ З УКРАЇНИ.

Того 12-го вересня Товариство "Коломийка" прийняло в гості делегацію з України, яку очолював Голова державного Комітету з питань національностей і діаспори пан Генадій Москаль. В делегації були й Андрій Попок, начальник відділу з питань української діаспори та міжнародних відносин, пан Сергій Василенко, член Державного Комітету, пан Ігор Логінов, перший секретар Посольства України в СЧГ, пан Петро Бешта, другий секретар Посольства.
При цій короткій зустрічі гості цікавилися українцями в Сремській Митровиці, що їм потрібно як допомога України, розглянули місто і навідали інші українські осередки у Воєводині.
Керівництво "Коломийки" намагалося виповнити хоча те з планів, які не вимагали багато праці, а однак зацікавить членів до гуртування і праці. Заплановано подорож і для людей було найцікавіше поїхати хоча б до Принявора на празник, на Свято Преображення Господнього. Половина коштів заплатило Товариство, половину зацікавлені. Для багатьох була це більше ніж цікава подорож, що там, можливо зустрінуть когось із рідних або знайомих, а про значення цього празника для всіх українців не треба ні говорити. А разом із цим ми подякували о. Оваду за участь наших наймолодших членів на Літній школі в Приняворі. Цією подорожжю всі були задоволені.

АКТИВНІСТЬ "КОЛОМИЙКИ"

Всі активності, які скоріше відбувалися в "Коломийці" знов ожили.Танцювальний гурток постійно працює, репетиції проводяться два рази тижнево і має дві генерації танцюристів, які начислюють понад 40 членів, Керівник гуртка Микола Ляхович, а оркестру Ярослав Сем'янів. Група співаків джерельних українських пісень проводить репетиції раз тижнево, а керівник Петро Ляхович. Навчання української мови проводиться лише раз тижнево, а навчання проводить учителька Ярослава Канюга. Сві ці активності проводяться в приміщенні ОШ "Йован Попович", яка найблизча більшості українців.
В суботу 1 листопада в міському готелі "Сірміюм" організовано розважальний "Вечір української музики" (бал), і це було відновлення колишньої традиції "Коломийки". На вечорі були представники Консульства України з Бєлграду, Василь Дацишин, голова Української національної ради, о. Петро Овад, парох з Принявора і голова організації "Світ культури", о. Михайло Режак, місцевий парох.
В програмі виступили члени КМТ ім. Т. Шевченка з Банялуки, які весь час музикою розважали присутних. Виступили і танцюристи з Банялуки й виконали танці "Гуцулку" і "Гопак".
На початку своєї частини програми члени "Коломийки" виконали вітальту пісню "Зеленеє жито, зелене", що оплесками нагородили всі присутні। Потім дівчата виконали танець "Метелиця". Старша група виконала пісню "Ой там коло моста", після чого старша група виконала танець "Гопак" у кореографії Миколи Ляховича у музичному супроводі Ярослава Сем'янова,Саші Юрішіча і Дарка Ляховича. Олександра Ляхович на флейті успішно грала пісні "Верховино, світку ти наш", і "Рідна мати моя".
Починаючи з цієї осені тобто з початком навчального року, за ініціативою Товариства, в приміщенні ОШ "Йован Попович" почалося з навчанням рідної мови для українських дітей, по два уроки раз тижнево. За тепер уроки постійно навідує 15 учнів різного віку.Учні з великим зацікавленням навчають все те, що вчителька Ярослава Канюга викладає і пояснює і проявляють загальний настрій і зацікавлення.

МАСОВИЙ ПІДРОСТОК "КОЛОМИЙКИ"

- Хоча робочі і домашні обов`язки не дають змоги постійно навідувати всі репетиції, для мене була приємна несподіванка, коли навідав репетиції танцюристів, - каже голова "Коломийки" Петро Ляхович. - Я застав стільки дітей, що в першу хвилину їх було тяжко порахувати. За словами керівника Миколи на рептиції постійно приходить коло сорок дітей і молоді і одному з таким числом не можна справитись. Тому йому помагають старші члени, які за собою мають вже достатній стаж і поставлені хореографії вдосконалюють і Віолета Ляхович. Дітей вже треба розділяти на групи. Вигідно те, що робота проходить у приміщенні школи, де є досить місця і завжди тепло. Тепер вже готуються нові хореографії і для наймолодших, а і більш складні для тих, які вже мають танцювальний досвід. Всі свідомі, що треба чим краще приготуватися до першого огляду-фестивалю "Калина", що влітку відбудеться в Кулі, а так само успішно виступити на општинському огляді, а все це вимагає окремих зусиль, бо це до речі ювілейний рік - 25 років від заснування Товариства. Хоча не ті часи коли "Коломийка" осягла завидний рівень і була між найкращими ансамблями у Воєводині, бажаємо хоча частинно досягнути високий рівень і бути між найкращими. А це вимагає багато праці.

Нема коментара:

Постави коментар